1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Themenheader Geschichte DW-Grafik: Olof Pock

Historia najnowsza

Szukaj

Wideokalendarz

Jak powstawał mur berliński. ZOBACZ WIDEO!

  • Olimpiada i terror

    Masakra na Olimpiadzie w Monachium

    Olimpiada i terror

    Miało to być radosne święto sportu, symbol przyjaźni i pojednania narodów, ale w 1972 roku w Monachium wszystko potoczyło się inaczej. Smutno i krwawo.

  • Radosne, kolorowe otwarcie

    Masakra na Olimpiadzie w Monachium

    Radosne, kolorowe otwarcie

    Niemal cały świat był gościem młodej, bo liczącej zaledwie 23 lata Republiki Federalnej Niemiec, która chciała mu pokazać się z najlepszej strony. Inaczej niż w 1936 roku w Berlinie, kiedy hitlerowcy nadużyli idei olimpijskiej do celów politycznych.

  • Niezwykle udany i obiecujący początek

    Masakra na Olimpiadzie w Monachium

    Niezwykle udany i obiecujący początek

    Tak udanej ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich świat jeszcze nie widział. Radosny nastrój imprezy udzielił się 7.200 sportowcom ze 122 krajów. Był to nowy rekord olimpijski. W 1972 roku w Monachium rozdano medale w 195 dyscyplinach.

  • Wizja przyszłości

    Masakra na Olimpiadzie w Monachium

    Wizja przyszłości

    Nowoczesna wioska olimpijska, imponujące obiekty sportowe, wiszący dach nad głównym stadionem. Tak można było sobie wtedy wyobrazić przyszły, lepszy świat. Na pochwały zasłużyła także doskonała pod każdym względem organizacja Igrzysk z 1972 roku.

  • Zamaskowani i żądni krwi terroryści

    Masakra na Olimpiadzie w Monachium

    Zamaskowani i żądni krwi terroryści

    Te zdjęcia obiegły cały wiat. Ośmiu terrorystów z organizacji "Czarny Wrzesień" wdarło się rankiem piątego września 1972 roku do słabo strzeżonej wioski olimpijskiej, napadając na kwatery zajęte przez sportowców z Izraela. Terroryści pojmali ich jako zakładników i zażądali uwolnienia ponad 200 Palestyńczyków uwięzionych w Izraelu, Na samym początku zabili dwóch sportowców, którzy stawili im opór.

  • Bezsilni politycy, bezradna policja

    Masakra na Olimpiadzie w Monachium

    Bezsilni politycy, bezradna policja

    Blisko 900 mln telewidzów na całym świecie było świadkami wyjątkowo nieporadnej i niekompetentnej akcji niemieckiej policji, która w żenująco dyletancki sposób usiłowała uwolnić zakładników. Na nic zdali się snajperzy, którzy nie potrafili zbliżyć się do porywaczy na odległość skutecznego strzału. Rząd Izraela odmówił spełnienia żądań terrorystów.

  • Ślady śmierci

    Masakra na Olimpiadzie w Monachium

    Ślady śmierci

    Plamy krwi i ślady po kulach w pomieszczeniach, w których zakwaterowano izraelskich sportowców. Tu nie ma już nikogo. Terrorystów i zakładników przewieziono dwoma helikopterami na lotnisko Fürstenfeldbruck, skąd mieli odlecieć samolotem do Egiptu. Nie odlecieli, bo czekający na nich strzelcy policyjni otworzyli do porywaczy niecelny ogień.

  • Tragiczny i żałosny finał

    Masakra na Olimpiadzie w Monachium

    Tragiczny i żałosny finał

    Wymiana ognia trwała blisko dwie godziny. O 1:30 rano było po wszystkim. Terroryści zabili dziewięciu izraelskich zakładników i jednego policjanta, policja zastrzeliła pięciu porywaczy i aresztowała pozostałych trzech. To krwawe żniwo przekreślało, jak mogło się wtedy zdawać na zawsze, ideę olimpijskiego pokoju.

  • Flagi opuszczone do połowy masztu

    Masakra na Olimpiadzie w Monachium

    Flagi opuszczone do połowy masztu

    Kiedy nastał dzień, flagę olimpijską i flagi państw, ale bynajmniej nie wszystkich (!), uczestniczących w olimpiadzie opuszczono do połowy masztu. Świat zamarł w przerażeniu i niepewności: czy należy teraz przerwać olimpiadę? Czy ta idea ma w ogóle jeszcze jakiś sens? Kto ponosi winę za to, co się stało?

  • The games must go on!

    Masakra na Olimpiadzie w Monachium

    The games must go on!

    Na wypełnionym do ostatniego miejsca stadionie olimpijskim, podczas poruszającej uroczystości żałobnej, uczczono pamięć jedenastu izraelskich ofiar palestyńskich terrorystów. Odpowiedź na pytanie o przyszłość Igrzysk dał przewodniczący MKOL, Avery Brundage: "Olimpada musi toczyć się dalej!". Czy była to słuszna decyzja? Nie wszyscy są o tym przekonani.

  • Oburzenie i pogoń za sensacją

    Masakra na Olimpiadzie w Monachium

    Oburzenie i pogoń za sensacją

    O tym, co się stało, donosiły wszystkie gazety. Nie zawsze w godny sposób. Stawiały wiele pytań, ale udzieliły na nie mało odpowiedzi, a te, które padły, trudno uznać za zadowalające. Spory o przerwanie olimpiady tylko na jeden dzień po krwawej masakrze trwają do dziś.

  • Wyżej, szybciej, dalej!

    Masakra na Olimpiadzie w Monachium

    Wyżej, szybciej, dalej!

    Po terrorystycznym ataku na drużynę olimpijską Izraela, Igrzyska potoczyły się dalej w myśl hasła przytoczonego wyżej, ale ani rekordy, ani sukcesy niemieckich reprezentantów nie zrównoważyły, bo nie mogły, szoku wywołanego przez morderców z organizacji "Czarny Wrzesień". To był naprawdę czarny wrzesień dla sportu wyczynowego, który już wtedy coraz szybciej i wyraźniej schodził na manowce.

  • Co dalej?

    Masakra na Olimpiadzie w Monachium

    Co dalej?

    Wdowy po dwóch zabitych w 1972 roku w Monachium reprezentantach Izraela wystąpiły z petycją do MKOL o uczczenie ich pamięci minutą ciszy podczas ceremonii otwarcia XXX. Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Prezes MKOL, Jacques Rogge, odrzucił ich prośbę, popartą tym razem przez ponad 100.000 ludzi.


    Autor: Andrzej Pawlak | Redakcja: Bartosz Dudek

Wasze opinie