1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Włochy - czy są szanse na wyjście z kryzysu?

Zobacz WIDEO!

Szukaj

Wasze opinie

  • Najpierw Wall Street, potem cały świat

    Rocznica Ruchu Okupuj Wall Street

    Najpierw Wall Street, potem cały świat

    17 września 2011 r. na pierwszych stronach nowojorskich gazet pojawiły się informacje na temat ruchu "Okupuj Wall Street", którego uczestnicy protestowali przeciwko machinacjom na rynkach finansowych, nierównościom społecznym i nadmiernemu wpływowi bankierów i menedżerów z wielkich korporacji. Symbolem ruchu są maski Guya Fawkesa, spopularyzowane przez komiks i film "V jak Vendetta".

  • 99 procent

    Rocznica Ruchu Okupuj Wall Street

    99 procent

    17 września 2011 r. demonstranci reprezentujący różne grupy społeczne: studenci, związkowcy, bezrobotni i ludzie, którzy utracili swe domy z powodu plajty banków, wyszli na nowojorskie ulice. Licznie przybyłym demonstrantom nie udało się rozbić obozu bezpośrednio na Wall Street, dlatego też rozbili go w pobliskim parku Zuccotti, który przez następne miesiące był pokryty białymi namiotami.

  • Mobilna komunikacja

    Rocznica Ruchu Okupuj Wall Street

    Mobilna komunikacja

    Demostranci nie byli zorganiozowaną grupą. Do komunikacji między sobą używali komórek. Na portalach społecznościowych i na blogach informowali o tym, gdzie odbędzie się następna demonstracja. Dzięki tym portalom ruch "Okupuj Wall Street" stał się popularny na całym świecie.

  • A co w Niemczech?

    Rocznica Ruchu Okupuj Wall Street

    A co w Niemczech?

    Nie tylko w Nowym Jorku, lecz również w innych miastach oraz państwach nastąpił wybuch gniewu przeciwko manipulacjom na rynkach finansowych i z powodu biedy, za przyczynę której uznaje się kryzys finansowy. W Niemczech centrum protestu stał się Franfurt nad Menem, siedziba największych banków niemieckich i Centralnego Banku Europejskiego.

  • Pokojowe protesty we Frankfurcie

    Rocznica Ruchu Okupuj Wall Street

    Pokojowe protesty we Frankfurcie

    Aktywiści ruchu rozbili swe namioty we Frankfurcie, w dzielnicy bankowej. Po dziesięciu miesiącach, w sierpniu 2012 roku, policja zlikwidowała obóz. Akcja przebiegała pokojowo i udało się uniknąć aresztowań.

  • Occupy w karnawale

    Rocznica Ruchu Okupuj Wall Street

    Occupy w karnawale

    Demonstracje w stylu "occupy" odbywały się w wielu niemieckich miastach. Aktywiści wzieli również udział w pochodzie karnawałowym w Kolonii. Nieodłączną częścią przebrania był czerwony nos clowna. W tle widać plakat z Che Guevarą z przypiętym czerwonym nosem na znak protestu przeciwko kapitalizmowi.

  • Hiszpańskie korzenie

    Rocznica Ruchu Okupuj Wall Street

    Hiszpańskie korzenie

    Demostranci ruchu occupy wzorowali się częściowo na hiszpańskich demonstrantach ruchu 15M. W maju 2011 r. tysiące Hiszpanów wyszło na ulice, by protestować przeciwko upartyjnieniu państwa i wykluczeniu społecznemu. Domagali się również pogłębienia demokracji. Inna nazwa tego protestu to Indignados, oznaczająca "ruch oburzonych".

  • Protest przed katedrą

    Rocznica Ruchu Okupuj Wall Street

    Protest przed katedrą

    W Wielkiej Brytanii aktywiści ruchów 15M oraz occupy rozbili swój obóz w Londynie, na schodach przed katedrą św. Pawła. Protesty wywołały: brak równości społecznej, wysokie czynsze oraz ingerencja dużych koncernów w politykę. Po czterach miesiącach policja zlikwidowała obóz.

  • Protesty w Moskwie

    Rocznica Ruchu Okupuj Wall Street

    Protesty w Moskwie

    Ruch occupy dotarł także do Moskwy, gdzie wywołał falę protestów przeciwko rosyjskim władzom. Demostracja z 6 maja 2012 r. była skierowana głównie przeciwko prezydentowi Władimirowi Putinowi. Aktywiści rozbili w stolicy Rosji miasteczko namiotowe, które po dziesięciu dniach zostało uznane przez sąd za nielegalne i uprzątnięte przez policję.

  • Rewolucja światowa

    Rocznica Ruchu Okupuj Wall Street

    Rewolucja światowa

    Po pierwszym półroczu protestów na Wall Street w Nowym Jorku, 17 marca 2012 r. aktywiści ponownie utworzyli obóz w parku Zuccotti. Głównym hasłem było tym razem,: "Jesteśmy 99 procentami, jedynym rozwiązaniem jest rewolucja światowa".

  • Koniec Ruchu?

    Rocznica Ruchu Okupuj Wall Street

    Koniec Ruchu?

    W marcu 2012 r. park Zuccotti został uprzątnięty, a protesty wyraźnie osłabły. Także na arenie międzynarodowej ruch occupy powoli zanika. W Niemczech nie ma już żadnych obozów. Mimo to, w krajach europejskich pojawiły się nowe demostracje i protesty skierowane tym razem przeciwko polityce oszczędzania za wszelką cenę.


    Autor: Patrycja Osęka | Redakcja: Andrzej Pawlak