1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Polityka

  • Poranek po burzy

    Sandy kontra Ameryka

    Poranek po burzy

    Wraz z nastaniem dnia widać rozmiary zniszczenia, które pozostawił po sobie huragan: wyrwane z korzeniami drzewa, zalane ulice i domy. Wielu ludzi trzeba przetransportować w bezpieczne miejsce.

  • Ratunek z zalanych domów

    Sandy kontra Ameryka

    Ratunek z zalanych domów

    Mieszkańcy Little Ferry w stanie New Jersey należą do najbardziej dotkniętych żywiołem. Ich mieszkania znalazły się pod wodą.

  • Wielkie sprzątanie

    Sandy kontra Ameryka

    Wielkie sprzątanie

    Najwięcej ofiar spowodowały przewracające się drzewa.
    W życiu publicznym panuje zastój. Szkoły, urzędy i sklepy w wielu miastach były we wtorek nieczynne.

  • Sparaliżowana komunikacja

    Sandy kontra Ameryka

    Sparaliżowana komunikacja

    W dzień po przejściu huraganu, w wielu miejcowościach sparaliżowana była komunikacja. Wiatr i powódź uszkodziły nie tylko prywatne samochody, ale i infrastrukturę komunikacji publicznej. Do wielu stacji metra wdarła się woda. Zarząd nowojorskiego metra mówił o największych zniszczeniach w 108-letniej historii tego przedsiębiorstwa.

  • Huragan atakuje ląd

    Sandy kontra Ameryka

    Huragan atakuje ląd

    Sandy pochłonęła co najmniej 50 ofiar śmiertelnych.
    Huragan uderzył we wschodnie wybrzeże USA w poniedziałek (29.10.12) wieczorem. Prędkość wiatru dochodziła do 130 km/h. Setki tysięcy mieszkańców wyjechało przedtem w głąb lądu.

  • Fala powodziowa

    Sandy kontra Ameryka

    Fala powodziowa

    "Nie wychodź na zewnątrz. To bardzo niebezpieczne" takie komunikaty burmistrzowie i gubernatorzy wysyłali mieszkańcom na Twittera. Kto odważył się wyjść na zewnątrz, jak na tym zdjęciu z Brooklynu, musiał walczyć z wodą. Fala, która uderzyła w Nowy Jork, miała wysokość czterech metrów.

  • Upiorna ciemność

    Sandy kontra Ameryka

    Upiorna ciemność

    Nowy Jork uchodzi za miasto, które nigdy nie śpi. Jednak w nocy z poniedziałku na wtorek słynny Manhattan pogrążony był w upiornych ciemnościach. Huragan pozbawił prądu 6,2 mln mieszkańców.

  • Schronienie w sali gimnastycznej

    Sandy kontra Ameryka

    Schronienie w sali gimnastycznej

    Wielu mieszkańców, którzy nie mogli opuścić Nowego Jorku, szukało schronienia w budynkach publicznych.
    Na zdjęciu sala gimnastyczna w dzielnicy Deer Park.

  • Wall Street pod wodą

    Sandy kontra Ameryka

    Wall Street pod wodą

    Po raz pierwszy od 27 lat pogoda uniemożliwiła handel na słynnej nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych. Jej budynek został okolony workami z piaskiem.
    Ostatni raz w dzień powszedni giełda była zamknięta po zamachach 11 września 2001 roku.

  • Woda na Ground Zero

    Sandy kontra Ameryka

    Woda na Ground Zero

    Woda zalała też plac budowy na słynnym "Ground Zero". Wysokość strat spowodowanych przez huragan szacuje się na 20 mld dolarów.

  • Alarm w elektrowni atomowej

    Sandy kontra Ameryka

    Alarm w elektrowni atomowej

    Wiatr, deszcz i powódź wywołały też alarm w najstarszej elektrowni atomowej w USA. W przededniu ataku huraganu elektrownię Oyster Creek w stanie New Jersey przezornie wyłączono.

  • Test dla prezydenta

    Sandy kontra Ameryka

    Test dla prezydenta

    Przez ostatnie tygodnie prezydent Obama prezentował się opinii publicznej głównie w ramach kampanii wyborczej. Teraz odwołał większość spotkań z wyborcami i powrócił do Białego Domu, by kierować sztabem antykryzysowym. Już raz huragan nadszarpnął reputację urzędującego prezydenta. George W. Bush stracił na popularności po ataku huraganu "Katrina" w 2005 roku.


    Autor: Bartosz Dudek | Redakcja: Iwona D. Metzner

Gospodarka

Społeczeństwo

  • Wari z Afryki

    Gry planszowe nie tylko dla dzieci

    Wari z Afryki

    Mimo popularności internetu i gier wideo, gry planszowe nadal są bardzo lubiane. Do gier wymagających skomplikowanych strategii wystarczy czasami kawałek podłogi i parę fasolek. Do gry w Wari potrzebne jest 48 kamyków oraz paleta z wgłębieniami. Zadaniem graczy jest umieszczenie kamyczków w nieckach, wykonują ruchy w kierunku w lewo. Wari jest grą narodową Ghany.

  • Nieśmiertelny Chińczyk

    Gry planszowe nie tylko dla dzieci

    Nieśmiertelny Chińczyk

    Chińczyk jest najpopularniejszą grą planszową w Niemczech, w którą grają już najmłodsi. Każdy z 2-6 graczy dysponuje czterema pionkami. Gracze przesuwają się o taką liczbę pól, jaką liczbę wyrzucą kostką. Wygrywa ten, który jako pierwszy doprowadzi wszystkie swoje pionki do mety. Po drodze zbija się pionki przeciwników, które muszą wrócić na start. Im młodsi gracze, tym więcej przy tym łez.

  • Ludo, czyli po łacinie grać

    Gry planszowe nie tylko dla dzieci

    Ludo, czyli po łacinie grać

    Gra Ludo oparta jest na starożytnej hinduskiej grze planszowej pachisi. Jest ona jednak o wiele prostsza. Rozgrywki odbywają się pomiędzy 2-4 graczami. Istnieje wiele wariantów gry Ludo, które mają zwolenników w różnych krajach. Ich zasady różnią się od siebie nieznacznie.

  • Bilard po afganistańsku: Karrom

    Gry planszowe nie tylko dla dzieci

    Bilard po afganistańsku: Karrom

    Karambol lub też Karrom jest bardzo popularną grą w Afganistanie. Do Karambola potrzebna jest plansza z otworami w rogach, dziewięć czarnych i białych pionków oraz czerwony kamień. Gracze próbują przy pomocy kamyka umieścić pionki w rogach planszy. Dlatego też gra ta jest często nazywana bilardem ręcznym.

  • Krykiet na stole

    Gry planszowe nie tylko dla dzieci

    Krykiet na stole

    Australijscy zwolennicy krykieta próbują swych sił na stołach krykietowym. Rzucajęcy (Bowler) i odbijający (Batsman) są najważniejszymi graczami. Na stole do krykieta, rzucający jest swego rodzaju zsuwnią, wprowadzającą piłkę w ruch. Inny gracz obsługuje w tym czasie pionek odbijającego. Pozostałe figurki krykiecistów są rozmieszczone na całym polu do gry.

  • Tryktrak

    Gry planszowe nie tylko dla dzieci

    Tryktrak

    Ulubiona gra Greków Backgammon (Tryktrak) jest znana na całym świecie i uchodzi za jedną z najstraszych gier planszowych. W tureckich i greckich kawiarniach gracze przesiadują godzinami, rozgrywając kolejne partie i popijajaąc mokkę lub herbatę. Tryktrak wymaga strategicznego myślenia, a także odrobiny szczęścia. Wygrywa ten, kto pierwszy zdejmie wszystkie swoje pionki z planszy.

  • Madżong

    Gry planszowe nie tylko dla dzieci

    Madżong

    Madżong to gra dla czterech osób, do której wykorzystuje się specjalny komplet 144 kolorowych kamieni. Każdy gracz otrzmuje 34 kamienie, z których buduje jedną ścianę muru. Następnie łączy się wszystkie cztery ściany tworząc kwadrat symbolizujący Wielki Mur Chiński. Celem gry jest zebranie czterech zestawów po trzy lub cztery takie same kamienie i jednej pary. Zwycięzca mówi "Madżong".

  • Warcaby

    Gry planszowe nie tylko dla dzieci

    Warcaby

    Warcaby to gra strategiczna dla dwóch osób. Rozgrywa się ją 12 białymi i czarnymi pionkami na 64 polach. Celem gry jest zbicie wszystkich pionków przeciwnika lub zablokowanie tych, które pozostały na planszy. Pionki mogą poruszać się o jedno pole do przodu lub po przekątnej. Zbicie pionków przeciwnika następuje poprzez przeskoczenie ich.

  • Bingo po meksykańsku

    Gry planszowe nie tylko dla dzieci

    Bingo po meksykańsku

    Housie to gra popularna w Meksyku, przypominająca popularną grę Bingo. Różni się jedynie wyglądem planszy i okrzykiem. Każdy gracz otrzymuje planszę z 54 podpisanymi kartami. Gracze wybierają jedną z nich i wypowiadają jej nazwę. Osoba posiadająca kartę o tej samej nazwie oznacza ją. Pierwszy gracz, który zbierze cztery oznaczone karty woła "loteria!" i wygrywa.

  • Monopoly - Gra rodem z Wall Street

    Gry planszowe nie tylko dla dzieci

    Monopoly - Gra rodem z Wall Street

    Monopoly to klasyczna gra polegająca na handlu nieruchomościami, wymyślona na początku XX w. w Stanach Zjednoczonych. Każdy gracz otrzymuje na początku kapitał, za który może kupić domy, hotele, a nawet i całe ulice. Za wejście na pola innych graczy płaci się czynsz. Wygrywa ten, kto mądrze operuje pieniędzmi, przeprowadza udane transakcje i doprowadza innych graczy do bankructwa.


    Autor: Patrycja Osęka | Redakcja: Małgorzata Matzke

Kultura

Magazyn TV Deutsche Welle i TVP

Przegląd niemieckiej prasy

Redakcja poleca

Najnowszy projekt Deutsche Welle

Rynek pracy

Studia w Niemczech

young pretty female college student sitting in a classroom full © lightpoet #21786733
- Fotolia.com, Undatierte Aufnahme, Eingestellt 10.05.2012

STUDIA - krok po kroku

Najważniejsze informacje w pigułce.

Jubileusz redakcji