1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
  • Park-muzej u Budimpešti

    Odnos prema prošlosti

    Park-muzej u Budimpešti

    Prema istoričarima spomenici su materijalni izraz ideologije. I zaista, od konstrukcije novog makedonskog identiteta simbolizovanog „Ratnikom na konju“ u Skoplju, preko miniranog pa obnovljenog kipa maršala Tita u Hrvatskoj, do mađarskog muzeja komunističkih kipova, odnos prema spomenicima u srednjoj i jugoistočnoj Evropi pokazuje kako ta društva vide svoju prošlost i kako danas definišu sebe.

  • Enver Hoxhina piramida

    Odnos prema prošlosti

    Enver Hoxhina piramida

    Jedan od vladara istočnog bloka, Enver Hodža, odveo je Albaniju u izolaciju. Nakon smrti, 1985. godine, njegovi naslednici podigli su u Tirani, u njegovu čast, 22 metra visoku piramidu. Spomenik propada te vlada želi da ga srušiti i na tom mestu podigne novu zgradu parlamenta. Mnogi Albanci se protive, među njima i žrtve Hodžinog režima koje žele da piramida ostane kao podsetnik.

  • Bila jednom dva druga

    Odnos prema prošlosti

    Bila jednom dva druga

    Prištinski spomenik Crnogorcu Bori Vukmiroviću i Albancu Ramizu Sadikuu podignut je 1961. godine. Heroje antifašističke borbe, slavne po legendarnom drugarstvu, ubili su 1943. italijanski vojnici. Nakon što je 1999. albanska većina preuzela vlast na Kosovu, Vukmirovićeva bista je, u činu nepoštovanja prema partizanskom prijateljstvu, uklonjena, a Sadiku je ostao tužno usamljen.

  • Smrt bratstva i jedinstva

    Odnos prema prošlosti

    Smrt bratstva i jedinstva

    Ovaj spomenik jednom je predstavljao bratstvo i jedinstvo Srba i Albanaca. Nakon intervencije NATO-a 1999. godine izvršen je neuspešan pokušaj miniranja, a studenti su ga kasnije oslikali zastavama zapadnih zemalja koju su priznale nezavisnost Kosova. Prištinske vlasti nameravaju da uklone ovaj spomenik, a na mestu koje je simbolizovalo zajedništvo dva naroda planiraju da naprave – garažu.

  • Novi stari junaci

    Odnos prema prošlosti

    Novi stari junaci

    Mnogi od skoro 3000 antifašističkih spomenika uništeni su i u Makedoniji. Neki su kipovi, na primer u Bitoli ili Velesu bačeni u reke, a vlasti nemaju nameru da ih obnavljaju. Umesto toga u središtu Skoplja – delom i kao provokacija Grčkoj - podignut je veliki spomenik Aleksandru Velikom, premda savremeni Makedonci, nemaju nikakve direktne veze s antičkim nasleđem.

  • Ceauşescova ostavština

    Odnos prema prošlosti

    Ceauşescova ostavština

    Na bukureštanskom Trgu slobode nalazi se Čaušesku palata monstruoznih proporcija. Danas je u modi prilikom svečanih događaja slikati se ispred građevine, a ko može sebi i da priušti iznajmiže i limuzinu. Rumunski istoričari nezadovoljni su tim, nonšalantnim odnosom mladih, prema uspomenama na brutalnu diktaturu.

  • Obračun sa antifašizmom

    Odnos prema prošlosti

    Obračun sa antifašizmom

    U Kumrovcu su vandali 2004. godine uništili Titov spomenik koji je izradio Antun Augustinčić. Spomenik je restauiran, a u rodno mesto maršala svake godine na Dan mladosti, 25. maja, dolazi hiljade građana.

  • Zapušteni spomenik

    Odnos prema prošlosti

    Zapušteni spomenik

    Spomenik partizanskim i civilnim žrtvama na Petrovoj Gori, rad slavnog Vojina Bakića, jedan je od najimpresivnijih primera monumentalne arhitekture u celoj bivšoj Jugoslaviji. Pod vlašću tzv. Republike Srpske Krajine početkom 90-tih počelo je uništavanje kompleksa i krađa pokrovnih keramičkih ploča, što se nastavilo i nakon što je 1995. godine područje vraćeno u sastav Hrvatske.

  • Legendarna bitka

    Odnos prema prošlosti

    Legendarna bitka

    Spomenik na Tjentištu kod Sutjeske podseća na slavnu bitku 18 hiljada partizana i 127 hiljada pripadnika nemačkih, italijanskih, ustaških i četničkih jedinica. Podignut je 1973. u spomen na sve pale u borbi protiv fašizma. Devedesetih mu je pretilo propadanje (gornja slika). Kasnije je restauriran, ali borci iz Republike Srpske i Federacije BiH bitku do danas obeležavaju odvojeno.

  • „Simbol komunističkog režima“

    Odnos prema prošlosti

    „Simbol komunističkog režima“

    Spomenik na Makljenu podignut 1978. u spomen na Bitku na Neretvi – slavnu i kao Bitka za ranjenike ili četvrtka neprijateljska ofanziva –2000. je godine, kao što to biva, „pod nerazjašnjenim okolnostima“ potpuno uništen. Protivnici spomenika nemaju dileme zbog čega se to desilo, pa je tako navodno reč o „simbolu komunističkog režima“.



  • Šest imena u 140 godina

    Odnos prema prošlosti

    Šest imena u 140 godina

    U Srbiji se imena ulica menjaju gotovo jednako brzo kao i vlade. Iz priložene je fotografije jasnoje da današnja Svetogorska ulica u Beogradu tokom poslednjih 140 godina je šest puta promenila ime, naravno, uvek u skladu s ideološkim stavovima vladajućih stranaka. Za razliku od uobičajene prakse potpunog brisanja prošlosti, ova tabla barem ostavlja spomen na prošle nazive.

  • Tužni vojnici

    Odnos prema prošlosti

    Tužni vojnici

    Spomenik u Parku bugarsko-sovjetskog prijateljstva izgrađen 1978. godine izdiže se 110 metara iznad crnomorske Varne i najveći je spomenik u gradu. Danas izgleda poput ruševine iz najmlađe prošlosti zemlje te kao testament megalomaniji bugarskih komunista. Mnogi Bugari mogli bi lako i bez njega.