1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Polityka

  • Inny punkt widzenia

    Europejski miesiąc fotografii w Berlinie

    Inny punkt widzenia

    "Oczami innych" to motto Europejskiego Miesięca Fotografii 2012, odbywającego się w Berlinie. Fotografie zrobione w ponad 100 miejscach przedstawiają zwykłą codzienność w sposób niezwyky. Powyższe zdjęcie wykonali polscy fotografowie z młodego kolektywu "Un-posed", specjalizującego się w fotografii ulicznej - street photo. Krakowski performance przedstawia absurd, ironię i komizm tego świata.

  • Od euforii do przemocy

    Europejski miesiąc fotografii w Berlinie

    Od euforii do przemocy

    "Kair. Otwarte miasto" to wystawa na temat rewolucji w Egipcie. Na zdjęciach przedstawiono euforyczny początek protestów, tłumy demonstrantów, a także ofiary przemocy, stosowanej wobec aktywistów. Obok profesjonalnych zdjęć fotoreporterów zawieszono zdjęcia wykonane przez świadków telefonami komórkowymi. Kuratorem wystawy jest Florian Ebner.

  • Protest na Facebooku

    Europejski miesiąc fotografii w Berlinie

    Protest na Facebooku

    Podczas rewolucji w Kairze na portalach społecznościowych typu Facebook i Twitter pojawiały się masowo zdjęcia typu "byłem tam", "jestem za". Artyści i aktywiśie zbierali je i wykorzystywali przeciwko propagandzie egipskch mediów.

  • Wspomnienia z Pekinu

    Europejski miesiąc fotografii w Berlinie

    Wspomnienia z Pekinu

    Żyjąca od lat w Niemczech Chinka Wang Fang jest autorką cyklu "Wspomnienia z Pekinu". Na zdjęciach przedstawia zmiany jakie zaszły w jej rodzinnym mieście. Z dystansem prezentuje miejsca i sytuacje dobrze jej znane, jak np. transport rowerowy. Coraz rzadziej można zobaczyć w Pekinie rowerzystę z górą pakunków na plecach. Dla Wang Fang jest to już anachronizm.

  • Bobbies w centrum Berlina.

    Europejski miesiąc fotografii w Berlinie

    Bobbies w centrum Berlina.

    W Berlinie zapomniano już prawie o obecności aliantów. Jednak do początku lat 90' Anglicy, Francuzi, Amerykanie i Rosjanie żyli "razem" w różnych sektorach stolicy Niemiec. Każda nacja pielęgnowała własne tradycje i kulturę. Do wspólnych spotkań z rodowitymi Berlińczykami dochodziło dość rzadko, np. podczas ceremonii wojskowych.

  • Obcy u siebie

    Europejski miesiąc fotografii w Berlinie

    Obcy u siebie

    Niemieccy uczniowie prywatnej szkoły fotografii f16 stworzyli wystawę pod hasłem "Obcy we własnym kraju". Na zdjęcia udokumentowali życie, codzienność, tradycje i przyzwyczajenia migrantów, o których kulturach wie się naprawdę niewiele. Oglądając powyższe zdjęcie muzumańskiego pogrzebu, można zadać sobie pytanie, kto tu jest właściwie obcy? Imigranci czy fotograf?

  • Wieczni tułacze

    Europejski miesiąc fotografii w Berlinie

    Wieczni tułacze

    Europejczycy zachwycają się Indianami, zaś mieszkańcy Ameryki Północnej postrzegają Romów, jako ostatni wędrujący lud, przypominajcy im mieszkańców Dzikiego Zachodu. Dwie fotopgrafki wybrały się do Ameryki Północnej i Rumunii by uchwycić tamtejszą rzeczywistość. Subiektywne i całkiem zabawne zdjęcia zachwycają publiczność wystawy w Berlinie.

  • Niecodzienna persppektywa

    Europejski miesiąc fotografii w Berlinie

    Niecodzienna persppektywa

    Także eksperymenty zalazły swoje miejsce na festiwalu w Berlinie. Fotograf Michael H. Rohde prezentuje pomieszczenia, które wyglądają jakby miały zaraz implodować. Meble nie są jednak wsysane przez czarną dziurę lecz zostały przedstawione z żabiej perspektywy. Podczas oglądania wystawy "Down Under" można poczuć się zdezorientowanym, lecz wszystko jest właściwie na swoim miejscu.

  • Trauma i nadzieja

    Europejski miesiąc fotografii w Berlinie

    Trauma i nadzieja

    Większość zdjęcia przedstawiających I wojnę w Zatoce Perskiej była do siebie bardzo podobna. W pamięci pozostały płonące szyby naftowe i nieostre zdjęcia w podczerwieni. Początek lat 90' to czas, w którym zdjęcia irakijskiego fotografa Al Fadhila nabrały politycznego znaczenia. Powyższe zdjęcie wykonał w latach 70', krótko przed tym, jak opuścił ojczyznę.


    Autor: Patrycja Osęka | Redakcja: Małgorzata Matzke

Gospodarka

Społeczeństwo

  • Centrum wiary

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Centrum wiary

    Pielgrzymka do Mekki jest obowiązkiem każdego wyznawcy islamu i jednym z pięciu filarów tej wiary. W Mekce stoi Kaaba, czczona przez muzułmanów jako "Dom Boski". Wokół tego sanktuarium wzniesiono meczet Al-Haram, mogący pomieścić jednocześnie 300 tysięcy wyznawców. Każdy pielgrzym okrąża Kaabę siedem razy.

  • Prorok Mahomet

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Prorok Mahomet

    W Mekce urodził się prorok Mahomet. Na obrazie Rashida Al-Dina z XIV w. widać jak prorok w otoczeniu przedstawicieli arabskich plemion przenosi Czarny Kamień, który do dziś dzień tkwi we wschodnim rogu Kaaby. Przypuszczalnie jest to meteoryt.

  • Niebezpieczna wyprawa

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Niebezpieczna wyprawa

    W ubiegłych wiekach pielgrzymi ciągneli do Mekki w karawanach. Droga ta była niebezpieczna i często zdarzały się napady.

  • Jak na skrzydłach

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Jak na skrzydłach

    Dziś większość pielgrzymów przybywa do Arabii Saudyjskiej samolotem. Z międzynarodowego lotniska w Jeddah pielgrzymi przewożeni są potem autokarami do odległej o ok. 80 km Mekki.

  • Wielkie koczowisko

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Wielkie koczowisko

    Mina to dolina w pobliżu Mekki, gdzie dla pielgrzymów urządzone jest gigantyczne pole namiotowe. Zakwaterowanie i aprowizacja w czasie hadżu dla kilku milionów pielgrzymów jest nie lada wyzwaniem logistycznym.

  • Nakaz absolutnej czystości

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Nakaz absolutnej czystości

    Przed ceremoniami pielgrzymi muszą dokonać rytualnych ablucji. Przyodziewają potem białe szaty składające się z dwóch kawałków materiału. Osiągają w ten sposób stan uświęcenia nazywany "ihram".

  • Góra odpuszczenia grzechów

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Góra odpuszczenia grzechów

    Hadż rozpoczyna się od pielgrzymki na świętą górę Arafat, położoną ok. 25 km od Mekki. Wedle wierzeń muzułmańskich to tu Prorok Mahomet wygłosił ostatnie kazanie. Pielgrzymi stojący na zboczach góry proszą Boga o odpuszczenie grzechów.

  • Kamieniowanie szatana

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Kamieniowanie szatana

    W trakcie hadżu kilkakrotnie odbywa się symboliczne kamieniowanie szatana. Zarówno w Mekce jak i w Minie pielgrzymi rzucają w mur, symbolizujący szatana, siedmioma kamykami. Kiedyś rzucano kamieniami w filary i zdarzało się, że odbijające się kamienie trafiały ludzi.

  • Podziel się z biednymi

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Podziel się z biednymi

    Ważnym elementem hadżu jest składanie ofiar. Symbolicznie nawiązuje się tym do ofiary Abrahama (Ibrahima), który składa Bogu w ofierze swego syna Izaaka (Ismaela). A Mekce ofiarami są barany i inne rytualne zwierzęta. Ich mięso rozdawane jest potem biednym.

  • Woda dla Hagar

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Woda dla Hagar

    Inny rytuał nawiązuje także do historii znanej ze Starego Testamentu. Wierni siedem razy przechodzą przez meczet, ku pamięci jednej z żon Ibrahima, niewolnicy Hagar, która szukając wody dla swego syna Ismaela siedem razy krążyła między wzgórzami Safa i Marwa, zanim za boską sprawą nie wytrysnęło życiodajne źródło wody.

  • Niebezpieczne zatory

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Niebezpieczne zatory

    Od strony organizacyjnej hadż jest nie lada przedsięwzięciem logistycznym. Napierający tłum wiernych stanowi wielkie zagrożenie, gdyż częstokroć dochodzi do spiętrzeń, ludzie tratują się nawzajem, zdarzają się ofiary śmiertelne. Najpoważniejszy incydent ostatnich lat miał miejsce w 2006 r. podczas ceremonii kamieniowania, kiedy w tłumie wybuchła panika. Przypłaciło ją życiem ponad 350 osób.

  • Wielka społeczność

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Wielka społeczność

    W roku 2011 do Mekki na hadż przybyło 2,5 mln pielgrzymów. Nad ich zdrowiem czuwało 20 tys. lekarzy i sanitariuszy, a nad bezpieczeństwem - 100 tys. żołnierzy i policjantów.

  • Sam na sam z Bogiem

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Sam na sam z Bogiem

    Dla wielu muzułmanów hadż jest najważniejszą religijną ceremonią w ich życiu. Lecz tak samotnie jak ten pielgrzym na górze Arafat są oni rzadko kiedy podczas tej pielgrzymki.


    Autor: Małgorzata Matzke | Redakcja: Bartosz Dudek

Kultura

Magazyn TV Deutsche Welle i TVP

Przegląd niemieckiej prasy

Najnowszy projekt Deutsche Welle

Redakcja poleca

Rynek pracy

Studia w Niemczech

young pretty female college student sitting in a classroom full © lightpoet #21786733
- Fotolia.com, Undatierte Aufnahme, Eingestellt 10.05.2012

STUDIA - krok po kroku

Najważniejsze informacje w pigułce.

Jubileusz redakcji