1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

PROGRAM

Kurcšlus / Kurzschluß

Pregled top lista, izveštaji sa koncerata i festivala, zvezde u usponu, najpopularnije od inostrane muzičke scene, trivija i poneki trač. Svake subote u podne. Ukoliko ste neku od emidija propustili, "Kurzschluss" možete poslušati u našem - Medija centru ili na Fejsbuku. Autori i voditelji: Nemanja Kostić (Beograd) i Jakov Leon (Bon).

Kultura & lifestyle

Preporučujemo sledeće video sadržaje...

  • Elvis je živ...

    Elvis Prisli u Nemačkoj

    Elvis je živ...

    …iako je umro pre 35 godina. Doduše, i dalje ima onih koji sumnjaju u njegovu smrt. A Kralj je zaista još uvek živ: Retki su muzičari sa toliko iskrenih obožavalaca kao Elvis Aron Prisli koji je preminuo 16. avgusta 1977, na svom imanju Grejsland u Memfisu.

  • Dolazak u Fridberg

    Elvis Prisli u Nemačkoj

    Dolazak u Fridberg

    Došao je, video je, osvojio je: Kralj je stigao u Nemačku 1958. godine. Čekalo ga je služenje vojnog roka. Bojnim brodom „USS General Randal“ doplovio u Bremehaven, a odatle vozom krenuo u Fridberg, u pokrajini Hesen. Obožavatelji i novinari priredili su mu veliki doček.

  • Vojnički život

    Elvis Prisli u Nemačkoj

    Vojnički život

    Drugog oktobra Kralj se uselio u kasarnu Rej, zgrada 3707. U sastavu oklopnih jedinica provešće 18 meseci. Ipak, vojniku Prisliju slava se isplatila - iz kasarne je brzo prešao u hotel, a zatim i stan u susednom gradu Bad Nauhajmu.

  • I Elvis čita ''Bravo''

    Elvis Prisli u Nemačkoj

    I Elvis čita ''Bravo''

    Zajedno sa Kraljem, u Nemačku su došli Elvisova baka Mini Me i njegov otac Vernon, i dva telohranitelja. U početku stanuju u hotelu Grunevald u Bad Nauhajmu, zatim se sele u Geteštrase broj 14. Elvis je od obožavatelja mogao da se sakrije samo u svojoj sobi – ispred kuće je uvek bilo ljudi. Ipak, Kralj strpljivo daje autograme i za svakog ima poneku lepu reč.

  • Poseta za kolegu

    Elvis Prisli u Nemačkoj

    Poseta za kolegu

    Bil Hejli na početku evropske turneje ima neobičnog gosta. Dvojica legendi rokenrola sreću se u Hejlijevoj garderobi, oktobra 1958 u Frankfurtu na Majni. Novinari to ne propuštaju. Starija generacija nije oduševljena novom muzikom iz Amerike, ali mladi su za njom poludeli.

  • Muss i denn zum Städtele hinaus

    Elvis Prisli u Nemačkoj

    Muss i denn zum Städtele hinaus

    Popularna vojnička pesma „Muss i denn zum Städtele hinaus“ stara je najmanje 200 godina. Ali tek Elvisova obrada „Wooden Heart“ osvaja svet. Kralj peva pesmu na engleskom, ali refren je i dalje nemački. Pesma se pojavljuje u filmu „G.I. Blues“ iz 1960 – čiji glavni lik je pevač koji služi vojsku u Nemačkoj.

  • Vojska i uživanje

    Elvis Prisli u Nemačkoj

    Vojska i uživanje

    Elvis je imao više vremena za skupe automobile i lepe žene nego za vojničke dužnosti. Na poklon dobija sportski BMW 507, sa kojim je profesionalni vozač Hans-Joahim Štuk više puta pobedio na trkama. Ključeve mu predaje Uši Sibert, mis pokrajine Hesen 1958.

  • Sećanja su uvek tu

    Elvis Prisli u Nemačkoj

    Sećanja su uvek tu

    I Angelika Špringauf čekala je pred Elvisovim stanom u Bad Nojhajmu, dok je bila tinejdžerka. Ponosna je što je tada uspela da se slika sa Kraljem. I dan danas se uporni obožavaoci okupljaju u hesenskom gradiću i čuvaju sećanja na legendu rokenrola.

  • Prvi susret sa sudbinom

    Elvis Prisli u Nemačkoj

    Prvi susret sa sudbinom

    U Nemačkoj Elvis upoznaje i svoju buduću suprugu. Prisila Bolije je 1959. imala 14 godina, a njen očuh, vazduhoplovni oficir, postavljen je u Bad Nauhajm. Kari Grant, upravnik kluba Igl i porodični prijatelj, odvodi Prisilu na zabave u Elvisov stan u Geteštrase 14. Par se venčava tek osam godina kasnije.

  • Hesen ne zaboravlja

    Elvis Prisli u Nemačkoj

    Hesen ne zaboravlja

    Od 2002 Bad Nauhajm i Fridberg svake godine priređuju „Evropski Elvis Festival“. Gosti iz celog sveta slave legendu vožnjom kadilaka, imitacijama i naravno rokenrolom. Obožavatelji redovno posećuju i spomenik svog Kralja. Stub od granita stoji ispred hotela „Grunevald“ u kome je Elvis stanovao nekoliko dana.

  • Ko je pravi Elvis?

    Elvis Prisli u Nemačkoj

    Ko je pravi Elvis?

    Elvisa imitiraju mnogi. Franc Nibel odnosno „Ajfel-Elvis Džek Fejvor“, nadmašio je sve - pevao je Elvisove pesme 42 sata, 16 minuta i osam sekundi. Na svaka četiri sata imao je pauzu od 15 minuta, i do kraja svog podviga gotovo je ostao bez glasa. Ipak, Nibel, koji je pekar po obrazovanju, postavio je svetski rekord.

  • Elvisove stvari u Diseldorfu

    Elvis Prisli u Nemačkoj

    Elvisove stvari u Diseldorfu

    Ako vas interesuje posuđe sa venčanja u Grejslandu sa potpisanim jelovnikom, zelena vreća u kojoj je Elvis nosio poštu obožavatelja ili možda njegova košulja sa šljokicama, naći ćete to u Diseldorfu. Trojica kolekcionara imaju 2000 predmeta koji su bili u posedu Kralja, i njihova privatna izložba u tom gradu najveća je van SAD.

  • Radost za kolekcionare

    Elvis Prisli u Nemačkoj

    Radost za kolekcionare

    Pravi obožavatelji luduju za Elvisovim sitnicama. Kraljev uvojak kose dostigao je cenu od 18.300 dolara, spisak njegovih ocena došao je do 8 000, a Prislijev prvi ugovor sa RCA na aukciji je kupljen za 65 000 dolara. Ima dosta suvenira i za manje novca – na primer voštane figurice Elvisa ili Elvis-prase kao amajlija.

  • Povratak kući

    Elvis Prisli u Nemačkoj

    Povratak kući

    Drugog marta 1960. Elvis Prisli završava služenje vojnog roka u Bad Nauhajmu. On leti u domovinu i ne osvrće se. Ali u srcu stanovnika ovog gradića ostaju uspomene na čuvenog gosta. Sećanja na Kralja ponovo se bude tokom 11. Evropskog Elvis Festivala 16. do 19. avgusta, baš tu, u njegovom evropskom domu.