1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
  • Mieszczańska idylla

    Wystawa dokumentuje zbrodnie na Sinti i Romach

    Mieszczańska idylla

    W Centrum Dokumentacji i Kultury Niemieckich Sinti i Romów w Heidelbergu prezentowana jest wystawa poświęcona systematycznej zagładzie 500.000 europejskich Sinti i Romów. Rozpoczna się ona zdjęciami z okresu przed 1933 r. ukazując bamberską dobrze sytuowaną rodzinę.

  • Niemieccy patrioci

    Wystawa dokumentuje zbrodnie na Sinti i Romach

    Niemieccy patrioci

    Podczas II wojny światowej niektórzy Sinti i Romowie służyli w Wehrmachcie traktując swoją służbę jako obowiązek wobec ojczyzny. Emil Christ, na zdjęciu z kuzynką, był jednym z nich. Zwolniono go jednak ze służby i prosto z frontu wysłano do Auschwitz. Christ zdołał przeżyć, ale jego żonę i dzieci zamordowano.

  • Czystka rasowa

    Wystawa dokumentuje zbrodnie na Sinti i Romach

    Czystka rasowa

    Tzw. eksperci od czystości rasowej uważali żydów i cyganów, jak ich kiedyś określano, za rasę niższą tworząc pseudonaukowe teorie na ten temat. W grudniu 1938 r. Heinrich Himmler wydał rozkaz Placówce Badawczej Higieny Rasowej w Berlinie, by zrobiono spis wszystkich Sinti i Romów w III Rzeszy.

  • Pełne świadectwo

    Wystawa dokumentuje zbrodnie na Sinti i Romach

    Pełne świadectwo

    Pracownicy Centrum Badawczego Czystości Rasowej przeprowadzali pomiary twarzy, czaszki i fotografowali członków mniejszości narodowych. Na zdjęciu pracownice wykonują gipsowy odcisk twarzy. Świadectwo przynalażności rasowej podbudowywały pseudonaukowe badania geneaologiczne i antropologiczne. W tym okresie wystawiono prawie 24.000 takich świadectw.

  • Bezbożne postępowanie

    Wystawa dokumentuje zbrodnie na Sinti i Romach

    Bezbożne postępowanie

    Większość Sinti i Romów była wierzącymi katolikami i byli oni ujęci w rejestrach kościelnych. Władze kościelne udostępniły te dane władzom III Rzeszy, by ułatwić identyfikację cyganów. W maju 1940 roku rodziny Sinti i Romów z południowoniemieckiego Asperg koło Ludwigsburga deportowano do gett w okupowanej Polsce.

  •  Dzieci z Mulfinger

    Wystawa dokumentuje zbrodnie na Sinti i Romach

    Dzieci z Mulfinger

    W katolickim sierocińcu pod wezwaniem Św. Józefa w południowoniemieckim Mulfingen mieszkało około 40 dzieci Sinti. Hitlerowska naukowiec wykorzystała je jako obiekty badań dla swojej pseudonaukowej pracy doktorskiej. 39 dzieci wysłała do Auschwitz, z czego tylko czworo ten pobyt przeżyło. Kierownictwo sierocińca nie zrobiło niczego, by temu zapobiec.

  • Auschwitz

    Wystawa dokumentuje zbrodnie na Sinti i Romach

    Auschwitz

    To zdjęcie dziewczynki Sinti Setteli Steinbach podczas transportu z obozu w Westerbork w Holandii do Auschwitz z 19 maja 1944 r. Settelę wraz z matką i rodzeństwem zamordowano w komorze gazowej. Podobnie zresztą jak prawie wszystkich z 21.000 Romów i Sinti, których deportowano do Auschwitz-Birkenau.

  • Ofiary Josefa Mengele

    Wystawa dokumentuje zbrodnie na Sinti i Romach

    Ofiary Josefa Mengele

    Essesman-lekarz Josef Mengele przeprowadzał bestialskie eksperymenty w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau także na dzieciach. Johanna Schmidt podobnie jak jej brat zmarła w strasznych mękach w czerwcu 1943 roku. Mengele zbiegł po wojnie do Argentyny, a potem do Paragwaju i Brazylii. Tam prawdopodobnie utopił się w 1978 roku.

  • Za linią frontu

    Wystawa dokumentuje zbrodnie na Sinti i Romach

    Za linią frontu

    Większość z 500.000 zamordowanych Sinti i Romów zginęła nie w obozach zagłady, lecz na terenach Europy Wschodniej. Specjalne oddziały SS poszukując ich, przeczesywały obszary na tyłach frontu. Najczęściej zabijano ich na miejscu, grzebiąc w masowych grobach, jak w tym w łotewskiej miejscowości Lipawa w grudniu 1941 roku.

  • Uwolnieni, ale nie wolni

    Wystawa dokumentuje zbrodnie na Sinti i Romach

    Uwolnieni, ale nie wolni

    Kiedy 15. kwietnia 1945 r. Brytyjczycy wyzwolili obóz koncentracyjny w Bergen-Belsen, znaleźli tam ponad 50.000 wychudzonych i często ciężko chorych więźniów, wśród nich także Sinti i Romów. Tysiące zmarły w skutek pobytu w obozie. Ci, którzy zdołali przeżyć, cierpieli całe życie na ciele i duszy.


    Autor: Alexandra Jarecka | Redakcja: Małgorzata Matzke

Polityka

Gospodarka

Społeczeństwo

  • Centrum wiary

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Centrum wiary

    Pielgrzymka do Mekki jest obowiązkiem każdego wyznawcy islamu i jednym z pięciu filarów tej wiary. W Mekce stoi Kaaba, czczona przez muzułmanów jako "Dom Boski". Wokół tego sanktuarium wzniesiono meczet Al-Haram, mogący pomieścić jednocześnie 300 tysięcy wyznawców. Każdy pielgrzym okrąża Kaabę siedem razy.

  • Prorok Mahomet

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Prorok Mahomet

    W Mekce urodził się prorok Mahomet. Na obrazie Rashida Al-Dina z XIV w. widać jak prorok w otoczeniu przedstawicieli arabskich plemion przenosi Czarny Kamień, który do dziś dzień tkwi we wschodnim rogu Kaaby. Przypuszczalnie jest to meteoryt.

  • Niebezpieczna wyprawa

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Niebezpieczna wyprawa

    W ubiegłych wiekach pielgrzymi ciągneli do Mekki w karawanach. Droga ta była niebezpieczna i często zdarzały się napady.

  • Jak na skrzydłach

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Jak na skrzydłach

    Dziś większość pielgrzymów przybywa do Arabii Saudyjskiej samolotem. Z międzynarodowego lotniska w Jeddah pielgrzymi przewożeni są potem autokarami do odległej o ok. 80 km Mekki.

  • Wielkie koczowisko

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Wielkie koczowisko

    Mina to dolina w pobliżu Mekki, gdzie dla pielgrzymów urządzone jest gigantyczne pole namiotowe. Zakwaterowanie i aprowizacja w czasie hadżu dla kilku milionów pielgrzymów jest nie lada wyzwaniem logistycznym.

  • Nakaz absolutnej czystości

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Nakaz absolutnej czystości

    Przed ceremoniami pielgrzymi muszą dokonać rytualnych ablucji. Przyodziewają potem białe szaty składające się z dwóch kawałków materiału. Osiągają w ten sposób stan uświęcenia nazywany "ihram".

  • Góra odpuszczenia grzechów

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Góra odpuszczenia grzechów

    Hadż rozpoczyna się od pielgrzymki na świętą górę Arafat, położoną ok. 25 km od Mekki. Wedle wierzeń muzułmańskich to tu Prorok Mahomet wygłosił ostatnie kazanie. Pielgrzymi stojący na zboczach góry proszą Boga o odpuszczenie grzechów.

  • Kamieniowanie szatana

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Kamieniowanie szatana

    W trakcie hadżu kilkakrotnie odbywa się symboliczne kamieniowanie szatana. Zarówno w Mekce jak i w Minie pielgrzymi rzucają w mur, symbolizujący szatana, siedmioma kamykami. Kiedyś rzucano kamieniami w filary i zdarzało się, że odbijające się kamienie trafiały ludzi.

  • Podziel się z biednymi

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Podziel się z biednymi

    Ważnym elementem hadżu jest składanie ofiar. Symbolicznie nawiązuje się tym do ofiary Abrahama (Ibrahima), który składa Bogu w ofierze swego syna Izaaka (Ismaela). A Mekce ofiarami są barany i inne rytualne zwierzęta. Ich mięso rozdawane jest potem biednym.

  • Woda dla Hagar

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Woda dla Hagar

    Inny rytuał nawiązuje także do historii znanej ze Starego Testamentu. Wierni siedem razy przechodzą przez meczet, ku pamięci jednej z żon Ibrahima, niewolnicy Hagar, która szukając wody dla swego syna Ismaela siedem razy krążyła między wzgórzami Safa i Marwa, zanim za boską sprawą nie wytrysnęło życiodajne źródło wody.

  • Niebezpieczne zatory

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Niebezpieczne zatory

    Od strony organizacyjnej hadż jest nie lada przedsięwzięciem logistycznym. Napierający tłum wiernych stanowi wielkie zagrożenie, gdyż częstokroć dochodzi do spiętrzeń, ludzie tratują się nawzajem, zdarzają się ofiary śmiertelne. Najpoważniejszy incydent ostatnich lat miał miejsce w 2006 r. podczas ceremonii kamieniowania, kiedy w tłumie wybuchła panika. Przypłaciło ją życiem ponad 350 osób.

  • Wielka społeczność

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Wielka społeczność

    W roku 2011 do Mekki na hadż przybyło 2,5 mln pielgrzymów. Nad ich zdrowiem czuwało 20 tys. lekarzy i sanitariuszy, a nad bezpieczeństwem - 100 tys. żołnierzy i policjantów.

  • Sam na sam z Bogiem

    Hadż - pielgrzymka do Mekki

    Sam na sam z Bogiem

    Dla wielu muzułmanów hadż jest najważniejszą religijną ceremonią w ich życiu. Lecz tak samotnie jak ten pielgrzym na górze Arafat są oni rzadko kiedy podczas tej pielgrzymki.


    Autor: Małgorzata Matzke | Redakcja: Bartosz Dudek

Kultura

Magazyn TV Deutsche Welle i TVP

Przegląd niemieckiej prasy

Najnowszy projekt Deutsche Welle

Redakcja poleca

Rynek pracy

Studia w Niemczech

young pretty female college student sitting in a classroom full © lightpoet #21786733
- Fotolia.com, Undatierte Aufnahme, Eingestellt 10.05.2012

STUDIA - krok po kroku

Najważniejsze informacje w pigułce.

Jubileusz redakcji