1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Polityka

  • Mieszczańska idylla

    Wystawa dokumentuje zbrodnie na Sinti i Romach

    Mieszczańska idylla

    W Centrum Dokumentacji i Kultury Niemieckich Sinti i Romów w Heidelbergu prezentowana jest wystawa poświęcona systematycznej zagładzie 500.000 europejskich Sinti i Romów. Rozpoczna się ona zdjęciami z okresu przed 1933 r. ukazując bamberską dobrze sytuowaną rodzinę.

  • Niemieccy patrioci

    Wystawa dokumentuje zbrodnie na Sinti i Romach

    Niemieccy patrioci

    Podczas II wojny światowej niektórzy Sinti i Romowie służyli w Wehrmachcie traktując swoją służbę jako obowiązek wobec ojczyzny. Emil Christ, na zdjęciu z kuzynką, był jednym z nich. Zwolniono go jednak ze służby i prosto z frontu wysłano do Auschwitz. Christ zdołał przeżyć, ale jego żonę i dzieci zamordowano.

  • Czystka rasowa

    Wystawa dokumentuje zbrodnie na Sinti i Romach

    Czystka rasowa

    Tzw. eksperci od czystości rasowej uważali żydów i cyganów, jak ich kiedyś określano, za rasę niższą tworząc pseudonaukowe teorie na ten temat. W grudniu 1938 r. Heinrich Himmler wydał rozkaz Placówce Badawczej Higieny Rasowej w Berlinie, by zrobiono spis wszystkich Sinti i Romów w III Rzeszy.

  • Pełne świadectwo

    Wystawa dokumentuje zbrodnie na Sinti i Romach

    Pełne świadectwo

    Pracownicy Centrum Badawczego Czystości Rasowej przeprowadzali pomiary twarzy, czaszki i fotografowali członków mniejszości narodowych. Na zdjęciu pracownice wykonują gipsowy odcisk twarzy. Świadectwo przynalażności rasowej podbudowywały pseudonaukowe badania geneaologiczne i antropologiczne. W tym okresie wystawiono prawie 24.000 takich świadectw.

  • Bezbożne postępowanie

    Wystawa dokumentuje zbrodnie na Sinti i Romach

    Bezbożne postępowanie

    Większość Sinti i Romów była wierzącymi katolikami i byli oni ujęci w rejestrach kościelnych. Władze kościelne udostępniły te dane władzom III Rzeszy, by ułatwić identyfikację cyganów. W maju 1940 roku rodziny Sinti i Romów z południowoniemieckiego Asperg koło Ludwigsburga deportowano do gett w okupowanej Polsce.

  •  Dzieci z Mulfinger

    Wystawa dokumentuje zbrodnie na Sinti i Romach

    Dzieci z Mulfinger

    W katolickim sierocińcu pod wezwaniem Św. Józefa w południowoniemieckim Mulfingen mieszkało około 40 dzieci Sinti. Hitlerowska naukowiec wykorzystała je jako obiekty badań dla swojej pseudonaukowej pracy doktorskiej. 39 dzieci wysłała do Auschwitz, z czego tylko czworo ten pobyt przeżyło. Kierownictwo sierocińca nie zrobiło niczego, by temu zapobiec.

  • Auschwitz

    Wystawa dokumentuje zbrodnie na Sinti i Romach

    Auschwitz

    To zdjęcie dziewczynki Sinti Setteli Steinbach podczas transportu z obozu w Westerbork w Holandii do Auschwitz z 19 maja 1944 r. Settelę wraz z matką i rodzeństwem zamordowano w komorze gazowej. Podobnie zresztą jak prawie wszystkich z 21.000 Romów i Sinti, których deportowano do Auschwitz-Birkenau.

  • Ofiary Josefa Mengele

    Wystawa dokumentuje zbrodnie na Sinti i Romach

    Ofiary Josefa Mengele

    Essesman-lekarz Josef Mengele przeprowadzał bestialskie eksperymenty w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau także na dzieciach. Johanna Schmidt podobnie jak jej brat zmarła w strasznych mękach w czerwcu 1943 roku. Mengele zbiegł po wojnie do Argentyny, a potem do Paragwaju i Brazylii. Tam prawdopodobnie utopił się w 1978 roku.

  • Za linią frontu

    Wystawa dokumentuje zbrodnie na Sinti i Romach

    Za linią frontu

    Większość z 500.000 zamordowanych Sinti i Romów zginęła nie w obozach zagłady, lecz na terenach Europy Wschodniej. Specjalne oddziały SS poszukując ich, przeczesywały obszary na tyłach frontu. Najczęściej zabijano ich na miejscu, grzebiąc w masowych grobach, jak w tym w łotewskiej miejscowości Lipawa w grudniu 1941 roku.

  • Uwolnieni, ale nie wolni

    Wystawa dokumentuje zbrodnie na Sinti i Romach

    Uwolnieni, ale nie wolni

    Kiedy 15. kwietnia 1945 r. Brytyjczycy wyzwolili obóz koncentracyjny w Bergen-Belsen, znaleźli tam ponad 50.000 wychudzonych i często ciężko chorych więźniów, wśród nich także Sinti i Romów. Tysiące zmarły w skutek pobytu w obozie. Ci, którzy zdołali przeżyć, cierpieli całe życie na ciele i duszy.


    Autor: Alexandra Jarecka | Redakcja: Małgorzata Matzke

Gospodarka

Społeczeństwo

  • Wari z Afryki

    Gry planszowe nie tylko dla dzieci

    Wari z Afryki

    Mimo popularności internetu i gier wideo, gry planszowe nadal są bardzo lubiane. Do gier wymagających skomplikowanych strategii wystarczy czasami kawałek podłogi i parę fasolek. Do gry w Wari potrzebne jest 48 kamyków oraz paleta z wgłębieniami. Zadaniem graczy jest umieszczenie kamyczków w nieckach, wykonują ruchy w kierunku w lewo. Wari jest grą narodową Ghany.

  • Nieśmiertelny Chińczyk

    Gry planszowe nie tylko dla dzieci

    Nieśmiertelny Chińczyk

    Chińczyk jest najpopularniejszą grą planszową w Niemczech, w którą grają już najmłodsi. Każdy z 2-6 graczy dysponuje czterema pionkami. Gracze przesuwają się o taką liczbę pól, jaką liczbę wyrzucą kostką. Wygrywa ten, który jako pierwszy doprowadzi wszystkie swoje pionki do mety. Po drodze zbija się pionki przeciwników, które muszą wrócić na start. Im młodsi gracze, tym więcej przy tym łez.

  • Ludo, czyli po łacinie grać

    Gry planszowe nie tylko dla dzieci

    Ludo, czyli po łacinie grać

    Gra Ludo oparta jest na starożytnej hinduskiej grze planszowej pachisi. Jest ona jednak o wiele prostsza. Rozgrywki odbywają się pomiędzy 2-4 graczami. Istnieje wiele wariantów gry Ludo, które mają zwolenników w różnych krajach. Ich zasady różnią się od siebie nieznacznie.

  • Bilard po afganistańsku: Karrom

    Gry planszowe nie tylko dla dzieci

    Bilard po afganistańsku: Karrom

    Karambol lub też Karrom jest bardzo popularną grą w Afganistanie. Do Karambola potrzebna jest plansza z otworami w rogach, dziewięć czarnych i białych pionków oraz czerwony kamień. Gracze próbują przy pomocy kamyka umieścić pionki w rogach planszy. Dlatego też gra ta jest często nazywana bilardem ręcznym.

  • Krykiet na stole

    Gry planszowe nie tylko dla dzieci

    Krykiet na stole

    Australijscy zwolennicy krykieta próbują swych sił na stołach krykietowym. Rzucajęcy (Bowler) i odbijający (Batsman) są najważniejszymi graczami. Na stole do krykieta, rzucający jest swego rodzaju zsuwnią, wprowadzającą piłkę w ruch. Inny gracz obsługuje w tym czasie pionek odbijającego. Pozostałe figurki krykiecistów są rozmieszczone na całym polu do gry.

  • Tryktrak

    Gry planszowe nie tylko dla dzieci

    Tryktrak

    Ulubiona gra Greków Backgammon (Tryktrak) jest znana na całym świecie i uchodzi za jedną z najstraszych gier planszowych. W tureckich i greckich kawiarniach gracze przesiadują godzinami, rozgrywając kolejne partie i popijajaąc mokkę lub herbatę. Tryktrak wymaga strategicznego myślenia, a także odrobiny szczęścia. Wygrywa ten, kto pierwszy zdejmie wszystkie swoje pionki z planszy.

  • Madżong

    Gry planszowe nie tylko dla dzieci

    Madżong

    Madżong to gra dla czterech osób, do której wykorzystuje się specjalny komplet 144 kolorowych kamieni. Każdy gracz otrzmuje 34 kamienie, z których buduje jedną ścianę muru. Następnie łączy się wszystkie cztery ściany tworząc kwadrat symbolizujący Wielki Mur Chiński. Celem gry jest zebranie czterech zestawów po trzy lub cztery takie same kamienie i jednej pary. Zwycięzca mówi "Madżong".

  • Warcaby

    Gry planszowe nie tylko dla dzieci

    Warcaby

    Warcaby to gra strategiczna dla dwóch osób. Rozgrywa się ją 12 białymi i czarnymi pionkami na 64 polach. Celem gry jest zbicie wszystkich pionków przeciwnika lub zablokowanie tych, które pozostały na planszy. Pionki mogą poruszać się o jedno pole do przodu lub po przekątnej. Zbicie pionków przeciwnika następuje poprzez przeskoczenie ich.

  • Bingo po meksykańsku

    Gry planszowe nie tylko dla dzieci

    Bingo po meksykańsku

    Housie to gra popularna w Meksyku, przypominająca popularną grę Bingo. Różni się jedynie wyglądem planszy i okrzykiem. Każdy gracz otrzymuje planszę z 54 podpisanymi kartami. Gracze wybierają jedną z nich i wypowiadają jej nazwę. Osoba posiadająca kartę o tej samej nazwie oznacza ją. Pierwszy gracz, który zbierze cztery oznaczone karty woła "loteria!" i wygrywa.

  • Monopoly - Gra rodem z Wall Street

    Gry planszowe nie tylko dla dzieci

    Monopoly - Gra rodem z Wall Street

    Monopoly to klasyczna gra polegająca na handlu nieruchomościami, wymyślona na początku XX w. w Stanach Zjednoczonych. Każdy gracz otrzymuje na początku kapitał, za który może kupić domy, hotele, a nawet i całe ulice. Za wejście na pola innych graczy płaci się czynsz. Wygrywa ten, kto mądrze operuje pieniędzmi, przeprowadza udane transakcje i doprowadza innych graczy do bankructwa.


    Autor: Patrycja Osęka | Redakcja: Małgorzata Matzke

Kultura

Magazyn TV Deutsche Welle i TVP

Przegląd niemieckiej prasy

Najnowszy projekt Deutsche Welle

Redakcja poleca

Rynek pracy

Studia w Niemczech

young pretty female college student sitting in a classroom full © lightpoet #21786733
- Fotolia.com, Undatierte Aufnahme, Eingestellt 10.05.2012

STUDIA - krok po kroku

Najważniejsze informacje w pigułce.

Jubileusz redakcji