1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

"KultTour Warszawa-Berlin" reż. Aneta Panek

Projekt "poMosty" polsko-niemieckie sąsiedztwo, reportaż DW

REPORTAŻE

Polski inżynier potrzebny od zaraz!

Reportaż o karierach polskich inżynierów w NIemczech

  • 100 lat troski o kulturę

    Łużyczanie - słowiańska mniejszość w RFN

    100 lat troski o kulturę

    Mają swój język, kulturę, flagę i hymn - mowa o Łużyczanach (zwanymi też czasem Serbami łużyckimi czy Serbołużyczanami), słowiańskiej mniejszości w Niemczech. Organizacja zrzeszająca serbołużyckie społeczności, Domowina, pielęgnuje ich tradycje i kulturę od 100 lat. W sobotę (13.10.2012), w kolebce Domowiny w Hoyerswerdzie (Wojrowicach), odbyły się jubileuszowe uroczystości.

  • Go west

    Łużyczanie - słowiańska mniejszość w RFN

    Go west

    Pierwotnie Łużyczania mieszkali w Europie wschodniej na terenach między Odrą i Dnieprem. Podczas wędrówek ludów w XVI w. osiedlili się na mało zaludnionym obszarze pomiędzy Rudawami i Bałtykiem. Obecnie ok sześćdziesięciotysięczna społeczność Łużyczan żyje w Saksonii i Brandenburgii.

  • Bautzen, Budyšin, Budziszyn

    Łużyczanie - słowiańska mniejszość w RFN

    Bautzen, Budyšin, Budziszyn

    Kultura i język łużyckiej mniejszości narodowej chronione są zapisem w saksońskiej i brandenburskiej konstytucji. Chociebuż na Łużycach Dolnych i Budziszyn na Łużycach Górnych to kulturalne i polityczne centra Łużyczan. Podczas gdy mieszkańcy Budziszyna mówią w języku górnołużyckim, podobnym do czeskiego, na Łużycach Dolnych rozpowszechniony jest język dolnołużycki, bliższy językowi polskiemu.

  • Dwujęzyczny region

    Łużyczanie - słowiańska mniejszość w RFN

    Dwujęzyczny region

    Przed zniknięciem uratowali język łużycki przede wszystkim naukowcy w XIX w. oraz bogata literatura w tym języku, lekcje języka łużyckiego w szkołach i nabożeństwa. Język łużycki jest do dzisiaj przedmiotem w szkołach; jest też pielęgnowany w ośrodkach kultury. W Łużycach wiszą dwujęzyczne tablice z nazwami miast i ulic.

  • Szpreewald

    Łużyczanie - słowiańska mniejszość w RFN

    Szpreewald

    Szpreewald to szczególny krajobraz rozciągający się na południowy wschód od Berlina w kierunku Goerlitz. Rzeki, kanały, jeziora, wrzosowiska i mokradła oraz interesujące formacje skał podnoszą atrakcyjność turystyczną regionu.

  • Tradycyjne ludowe stroje

    Łużyczanie - słowiańska mniejszość w RFN

    Tradycyjne ludowe stroje

    Elementem wszystkich starych kultur są także stroje ludowe. Stroje Łużyczan można obejrzeć podczas świąt kościelnych czy wesel, a że są wyjątkowe, młode pokolenie uważa je za "cool", jak widać na fotografii z wesela w Sprembergu na Łużycach Dolnych. Tam Łużyczan nazywa się także Wendami.

  • Wielkanocna procesja jeźdźców

    Łużyczanie - słowiańska mniejszość w RFN

    Wielkanocna procesja jeźdźców

    Do najbardziej żywych tradycji Łużyczan należy procesja konna w Niedzielę Wielkanocną. Na Łużycach Górnych, gdzie żyje największa łużycka społeczność katolicka, tradycyjna konna procesja przechodzi od wsi do wsi, by obwieścić światu dobrą nowinę o zmartwychwstaniu Chrystusa.

  • Symbol płodności

    Łużyczanie - słowiańska mniejszość w RFN

    Symbol płodności

    Kunszt kraszenia jajek na Wielkanoc Łużyczanie opanowali do perfekcji. Ponad 400-letnią tradycję ma także turlanie w Niedzielę Wielkanocną jajek z góry Protschenberg w Budziszynie. Niegdyś zamożni mieszczanie puszczali po stoku jajka, orzechy i jabłka - ku radości biednych dzieci. Tradycja ta kultywowana jest do dziś, także jako atrakcja turystyczna, tyle, że po stoku toczą się piłeczki.

  • Ptasie wesele 25 stycznia

    Łużyczanie - słowiańska mniejszość w RFN

    Ptasie wesele 25 stycznia

    Niespotykaną nigdzie tradycją jest obchodzone 25 stycznia przez dzieci Ptasie Wesele. Wieczorem, w przeddzień święta, dzieci wystawiają na parapety talerze, które nocą zapełniają się słodyczami lub pieczywem w kształcie sroki. W ten symboliczny sposób ptaki dziękują dzieciakom za dokarmianie zimą. Na zdjęciu dzieci przebrane za sroki i kruki świętują ptasie wesele tańcząc i śpiewając.

  • Uczeń czarnoksiężnika

    Łużyczanie - słowiańska mniejszość w RFN

    Uczeń czarnoksiężnika

    Legendarną postacią w kulturze Łużyczan jest Krabat, wojenna sierota. Chłopiec został uczniem Mistrza czarnej magii w "czarnym młynie" w saksońskim Koselbruch koło Schwarzkollm. Udaje mu się poskromić złe duchy, o czym przypominają doroczne widowiska podczas festiwalu "Krabat", książka jak i film.

  • Domowina to więcej niż folklor

    Łużyczanie - słowiańska mniejszość w RFN

    Domowina to więcej niż folklor

    Domowina, zrzeszenie Łużyczan, założone 13 października 1912 r. ma za zadanie wspieranie kultury i języka łużyckiej społeczności; jest też reprezentacją polityczną Łużyczan. Domowina oznacza po serbołużycku Ojczyzna. Od 2011 roku David Statnik (p.) zastąpił długoletniego przewodniczącego Domowiny Jana Nucka.

  • Okolicznościowy znaczek

    Łużyczanie - słowiańska mniejszość w RFN

    Okolicznościowy znaczek

    Niemiecka Poczta uhonorowała stulecie działalności Domowiny wydając okolicznościowy znaczek - oczywiście z motywem z Ptasiego Wesela i łużycką niebiesko-czerwono-białą flagą. Na główną uroczystość jubileuszową udziałem ok. 800 gości przybył do Hoyerswerdy (Wojrowca) także premier rządu Saksonii Stanislaw Tillich, który też jest Łużyczaninem.


    Autor: Małgorzata Matzke | Redakcja: Barbara Cöllen

Szukaj

Wasze opinie