HISTORIA

"Rzeczpospolita" to jeden z liderów prasy codziennej w Polsce. To najczęściej cytowana gazeta w naszym kraju, bez której nie wyobrażają sobie pracy ani szefowie firm, ani politycy, ani zwykli czytelnicy.

Z "Rzeczpospolitej" jako pierwsi mogą się dowiedzieć, co nowego w polityce, w gospodarce, w kulturze, czy w sporcie. To, co za kwadrans pokaże telewizja, najpierw znajdą u nas - w trzymającej przez całą dobę rękę na pulsie wersji internetowej "Rzeczpospolita On Line". A jeszcze więcej i szerzej - następnego dnia w wersji papierowej, w której nigdy nie brakuje także dobrze podanych nowych informacji. "Rzeczpospolita" to także jedyny w Polsce dziennik konserwatywno-liberalny.

Najlepsza, najczęściej cytowana gazeta

Od września 2006 roku redakcją "Rzeczpospolitej" kieruje Paweł Lisicki, wieloletni dziennikarz i redaktor naszej gazety. Linię nowej "Rzeczpospolitej" scharakteryzował słowami: "Jeśli chodzi o nasz stosunek do wolnego rynku i sfery gospodarczej, to z pewnością zachowamy charakter liberalny. Jeśli chodzi o kwestie obyczajowe i dotyczące tradycji, to "Rz" będzie gazetą konserwatywną". I tak się stało. Nowa "Rzeczpospolita" tak, jak czyniła to od 15 lat, broni wolnego rynku. Teraz stała się jednak czymś jeszcze - towarzyszem czytelnika w życiu codziennym. Bardziej niż przedtem potrafi intrygować, pobudzać do myślenia i bawić. Od października 2007 "Rzeczpospolita" czyni to w zmienionym, mniejszym, a wiec zdecydowanie dużo poręczniejszym dla wszystkich czytelników formacie.

"Rzeczpospolita" bierze aktywny udział w debacie publicznej na tematy polityczne, obyczajowe, społeczne i kulturalne. I zawsze stara się, by nie odbywało się to ze szkodą dla któregokolwiek z nurtów współczesnej myśli polskiej. Dlatego na łamach "Rz" można znaleźć teksty publicystyczne komentatorów o najróżniejszych sympatiach politycznych. Nie ma bowiem uczciwej dyskusji o współczesnej Polsce, w której pomijano by kogoś ze względu na uprzedzenia do prezentowanych przez niego poglądów.

Dzisiejsza "Rzeczpospolita" jest jedyną w Polsce gazetą jednocześnie informacyjną i specjalistyczną. Funkcję pierwszej spełnia obszerny główny grzbiet, z bardzo rozbudowanym działem krajowym oraz największym w Polsce działem opinii i publicystyki. Funkcje specjalistyczną pełnią od lat zielone i żółte strony "Rz", poświęcone tematyce gospodarczej i prawnej. Zapewniają nam one od lat najwyższe oceny ze strony wymagającego czytelnika fachowego: przedsiębiorców, prawników, inwestorów. I choć konkurencja w tym sektorze prasowym jest z roku na rok coraz większa, zaufanie do "Rzeczpospolitej" jest niezmiennie niezwykle wysokie. "Rz" jest od dawna pismem pierwszego wyboru dla kadry menedżerskiej i kierowniczej. Od początku 2007 roku sprzedaż naszej gazety dynamicznie rośnie, co dowodzi coraz większej akceptacji także ze strony zwykłego czytelnika.

Z PRL do wolnej Polski

Zanim to wszystko się wydarzyło, w czasach PRL "Rzeczpospolita" była dziennikiem rządowym. Dla żadnego pisma pragnącego rzetelnie i niezależnie opisywać rzeczywistość nie jest to tytuł do chwały. Kiedy nadszedł przełomowy w historii Polski rok 1989, zmiany nie ominęły także "Rz". Pierwszym naczelnym "Rzeczpospolitej" w wolnej Polsce został 16 października 1989 Darisuz FIkus. Wtedy "Rz" przestała służyć władzy, a zaczęła czytelnikom. Nie tylko dbała o przestrzeganie standardów dziennikarstwa w demokratycznej Polsce, ale także sekundowała rozwojowi wolnego rynku w naszym kraju, opisując go nie z podejrzliwością, jak niektóre tytuły, ale ze zrozumieniem - nie oskarżając, lecz analizując. Już w lutym 1991 r. "Rzeczpospolita" stała się jedną z pierwszych na polskim rynku spółką z udziałem zagranicznego partnera. Tak powstała Presspublica, której właścicielami byli Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita i francuska grupa prasowa Roberta Hersanta - Presse Participations Europeennes.

Po śmierci Dariusza Fikusa w 1996 roku nowym redaktorem naczelnym został Piotr Aleksandrowicz, cztery lata później zastąpiony przez Macieja Łukasiewicza. W tym samym czasie 51 proc. udziałów w firmie wydającej "Rz" przejęła Presspublica Holding Norway - spółka Orkli Media. Na czele nowej firmy stanął Jan Lindh, a trzy lata później schedę po nim przejął Grzegorz Gauden. Kiedy w związku z ciężką chorobą Maciej Łukasiewicz musiał zrezygnować ze stanowiska redaktora naczelnego, zastąpił go właśnie Grzegorz Gauden, który kierował gazetą od 2004 roku do września 2006, gdy redaktorem naczelnym "Rzeczpospolitej" został Paweł Lisicki.



REDAKTOR NACZELNY "RZECZPOSPOLITEJ"

Paweł Lisicki (ur. 1966) - dziennikarz, publicysta, tłumacz, autor esejów filozoficznych i dramatów, absolwent prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Autor wielu książek eseistycznych (m.in. "Punkt oparcia", "Powrót z obcego świata" czy wznowiony ostatnio "Nie-ludzki Bóg"). Jego najgłośniejszą książką jest "Doskonałość i nędza" (1998), wyróżniona Nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego, przyznawaną dziełom, które wykazują "istotne walory poznawcze, niekonwencjonalne sądy i opinie, odwagę i precyzję myśli oraz piękno słowa". Wśród laureatów tej nagrody są także m.in. Ryszard Legutko, Adam Zagajewski i Antoni Libera. Swoje teksty Lisicki zamieszczał m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Frondzie", "Znaku", "Tygodniku Powszechnym", "Ozonie", "Arcanach" i we "Wprost". Od 1993 związany z "Rzeczpospolitą" jako dziennikarz, publicysta, potem szef działu opinii, zastępca redaktora naczelnego, a od września 2006 - jako redaktor naczelny.

Zastępcy redaktora naczelnego

Tomasz Sobiecki (ur. 1967), absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Był sekretarzem redakcji w "ŻW". Od 1994 roku pracował w "Rzeczpospolitej" - w dziale zagranicznym, potem jako redaktor cotygodniowego dodatku kolorowego "Magazyn", potem jako sekretarz redakcji "Rz", a od 2002 roku jako zastępca kierownika sobotniego dodatku "Plus Minus".

Marek Magierowski (ur. 1971), Iberysta, absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, były dziennikarz i redaktor "Gazety Poznańskiej" i "Gazety Wyborczej". W przeszłości także szef działów Biznes oraz Świat tygodnika "Newsweek Polska", zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Forum". Publicysta i komentator, stały gość wtorkowego Poranka w TOK-u. W "Rz" od 2006 r.

Paweł Jabłoński (ur. 1962), absolwent Wydziału Rolniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W "Rzeczpospolitej" od 1991 r. Od 2001 był kierownikiem działu ekonomicznego, a w 2006 został zastępcą redaktora naczelnego. Stworzył listy: Marki Polskie, Europa 500 i Listę 2000.

Piotr Gabryel (ur. 1961), absolwent nauk politycznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1990 roku zastępca redaktora naczelnego "Wprost", od maja 2006 do stycznia 2007 - redaktor naczelny "Wprost". Od maja 2007 - w "Rzeczpospolitej". Autor i współautor kilku książek, m. in. "Katyń w pół drogi", "Testament Kisiela", i "Piąta władza, czyli kto naprawdę rządzi Polską".

Góra
| Bez polskich znaków |
| Rzeczpospolita | Archiwum | Serwis Ekonomiczny | Serwis Prawny | Cennik | Regulamin | Serwis WAP | Prenumerata
| Reklama | English/Deutsch | O nas | Praca i staże | Zgłaszanie uwag | Kontakt |
© Copyright by Presspublica Sp. z o.o.