wersja polska                 version francaise
WITAMY

W WIRTUALNEJ PRZESTRZENI FRANCUSKO-POLSKIEJ

Zapraszamy Państwa do współtworzenia kolejnych rozdziałów bogatej historii stosunków polsko-francuskich. Te dwa stare europejskie kraje zawsze żyły w przyjaźni, nigdy nie prowadziły ze sobą wojen. Ich wzajemne relacje nie dały się nigdy ograniczyć do oficjalnych kontaktów pomiędzy władzami. To co stanowi od wieków treść stosunków francusko-polskich - to właśnie liczne więzy i nieformalne związki pomiędzy mieszkańcami obu krajów, pomiędzy Polkami i Polakami a Francuzkami i Francuzami.
Pomysł utworzenia społecznej wirtualnej przestrzeni dla rozwoju kontaktów polsko-francuskich wpisuje się całkowicie w tę piękną, wielowiekową tradycje. W kolejnych wydaniach będziemy powracać i przypominać tę tradycję.
Inicjatywa nasza wpisuje się również w planowany na rok 2004 Polski Sezon Kulturalny we Francji. Naszym celem nie jest w żadnym stopniu zastępować czy wyręczać odpowiedzialnych za ten program instytucji, a w szczególności Instytutu Adama Mickiewicza , działającego pod patronatem polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i polskiego Ministerstwa Kultury oraz Association Francaise de l'Action Artistique (AFAA) działającej pod auspicjami francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz francuskiego Ministerstwa Kultury i Komunikacji.
Pragniemy, w miarę naszych skromnych możliwości, przyczynić się do tego by to kolejne spotkanie polsko-francuskie było szczególnie udane.
Marcin Frybes & przyjaciele


Nr 18

Komisarz rozmiłowany w plastyce

publicystyka_a_11-1.F.jpg

Największą prezentacją polskiej kultury poza krajem był Sezon Nowa Polska. 800 wydarzeń artystycznych w 150 miastach Francji doczekało się ponad 2000 publikacji w prasie oraz 50 programów w radiu i telewizji. Stronę internetową odwiedziło 120 tysięcy osób.

Francuzi zawdzięczają sezonowi polskiemu głębsze poznanie i zrozumienie kultury polskiej - powiedział Guy Amsellem, komisarz generalny Sezonu Nowa Polska we Francji, zamykając imprezę podczas sobotniej uroczystości w warszawskich Łazienkach. Guy Amsellem podkreślił, że nigdy wcześniej nie prezentowano we Francji tak szeroko polskiego malarstwa historycznego, współczesnego teatru, rzeźby, sztuki wideo, związków narodu polskiego i żydowskiego.

Guy Amsellem jest absolwentem l'Ecole Nationale d'Administration. Pokonywał kolejne szczeble kariery w świecie kultury. Pełnił m.in. funkcję dyrektora sztuk plastycznych oraz prezesa Narodowego Centrum Sztuk Plastycznych w Ministerstwie Kultury i Informacji od 1998 do 2003 r. Do jego obowiązków należał zakup dzieł sztuki, popieranie twórczości, upowszechnianie i nauczanie plastyki.

Od 1994 r. do 1998 r. był dyrektorem generalnym Centralnej Unii Sztuk Dekoracyjnych, któremu podlegało Muzeum Sztuk Dekoracyjnych, Muzeum Mody i Odzieży, Muzeum Plakatu i Reklamy, Muzeum Nissim de Camondo, trzy szkoły i Biblioteka Sztuk Dekoracyjnych. Guy Amsellem wykładał również w Instytucie Studiów Politycznych i Wyższej Szkole Handlowej w Paryżu. Uhonorowany tytułem Commandeur des arts et lettres.

J.C.

Menedżer o aktorskich korzeniach

Gdybym organizował imprezę ponownie, położyłbym nacisk na większą promocję, wykupiłbym całokolumnowe ogłoszenia, billboardy. To się opłaca - powiedział Ryszard Kubiak, polski komisarz projektu, a od lutego 2005 r. również dyrektor Centrum Międzynarodowej Współpracy Kulturalnej Instytutu Adama Mickiewicza, instytucji odpowiedzialnej za realizację Sezonu.

Ma artystyczną przeszłość. Ukończył wydział aktorski PWST w Warszawie, a następnie Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Przez kilka lat pracował w warszawskich teatrach, współpracował też z Telewizją Polską, realizując programy artystyczne i rozrywkowe.

Od 1982 r. do 1997 r. przebywał we Francji. W 1982 r. wygrał konkurs na stanowisko dyrektora centrum kulturalnego Maison des Arts et de la Culture André Malraux i przez dwa lata pracował w Creteil pod Paryżem. Na zlecenie ministra kultury przygotowywał projekt Narodowego Centrum Sztuki Cyrkowej (Centre National d'Art du Cirque) w Chalons, jedynego takiego w Europie Zachodniej. W 1997 r. został prezesem jednego z oddziałów koncernu medialnego ITI Neovision, współtworzył TVN. W 2003 r. został komisarzem generalnym Sezonu Polskiego we Francji. W przeszłości organizował Dni Kultury Polskiej m.in. w Moskwie, Pradze, Paryżu, Berlinie i Hawanie.

J.C.

Rzeczpospolita | Fundacja Polska - Francja 2004 | Association "La Pologne en France 2004" | E-mail