<< powrót

70 lat Domu Polskiego w Zakrzewie

W sobotę 3 grudnia w Zakrzewie, na Ziemi Pilskiej, miała miejsce religijno-patriotyczna uroczystość 70. rocznicy oddania i poświęcenia Domu Polskiego w Zakrzewie. Warto na wstępie przypomnieć, że właściwa data związana z funkcjonowaniem tego wspaniałego dobra narodowego wiąże się z dniem 30 czerwca 1935, kiedy to pomysłodawca i inicjator przedsięwzięcia, ks. patron dr Bolesław Domański, Prezes Związku Polaków w Niemczech-naczelnej organizacji mniejszości polskiej w Republice Weimarskiej, a następnie
III Rzeszy i Proboszcz miejscowej parafii pw. św. Marii Magdaleny, doprowadził do końca dzieło zainicjowane przez siebie wiele lat wcześniej. W nowej siedzibie polskości, dla której Zarząd Piątej Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech (Pogranicze i Kaszuby) przyjął nazwę Dom Polski, wybudowanej ze składek Polaków i dzięki gospodarskiej zapobiegliwości wspaniałego kapłana, znalazła miejsce Polska Szkoła Powszechna, Bank Ludowy, sala ze sceną teatralną, mała sala konferencyjna, pomieszczenia biblioteki i przedszkola (ochronki). Powstał ośrodek polskiego życia społeczno-kulturalnego na Krajnie (Ziemia Złotowska).

Patriotyczne wydarzenie w tym dniu rozpoczął przemarsz spod Domu Polskiego do kaplicy Matki Bożej Radosnej, Patronki Polaków w Niemczech w okresie międzywojennym. Przyjęcie tego kultu w owym czasie było pionierskim wyzwaniem, gdyż Rodłacy odrzucili dotychczasową filozofię cierpienia na rzecz filozofii radosnego znoszenia ucisku poprzez twórczą pracę. Idea ta tym bardziej jest godna uwagi, że ukształtowała się w regionie, gdzie znajduje się miejsce najstarszego kultu maryjnego na ziemiach polskich (Górka Klasztorna XI wiek!). W dalszej części po złożeniu kwiatów pod pomnikiem poświęconym „Obrońcom polskości Ziemi Złotowskiej 1772-1945”, delegacje i zaproszeni goście przemaszerowali do kościoła parafialnego w Zakrzewie, gdzie uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. prałat Andrzej Choroba, a homilię wygłosił ks. kan. Stanisław Draguła z Wrocławia. Po Eucharystii wiązanki kwiatów oraz wieniec w kształcie biało-czerwonego serca od Rodaków z Wrocławia pokryły mogiłę ks. B. Domańskiego na przykościelnym cmentarzu. W modlitewnej pamięci wspominano także członków Związku Polaków w Niemczech w 83. rocznicę powstania organizacji.

Uroczystą akademię w Sali Rodła Domu Polskiego wypełniły okolicznościowe referaty: Tadeusza Szczyrbaka – Rodzina Rodła z Wrocławia „Powstanie Związku Polaków w Niemczech z uwzględnieniem V Dzielnicy-Zakrzewo stolica polskości na Krajnie”, prof. Józefa Borzyszkowskiego – Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie z Gdańska „Rys historyczny Domu Polskiego w Zakrzewie – lata 1935-1945”, Barbary Matysek-Szopińskiej dyrektora Domu Polskiego w Zakrzewie „Lata powojenne i obecna działalność Domu Polskiego”. Piękną oprawę artystyczną uroczystości zapewniły natomiast miejscowe zespoły: Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego „Rodlanie”, Zespół Artystyczny Seniorów „Wrzos”, Chór „Tęcza”, Kapela „Rypcium-Pypcium” oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Na bogaty program dnia złożyły się jeszcze wizyta w Muzeum Ziemi Złotowskiej w ramach Złotowskiego Salonu Historycznego (gośćmi byli nauczyciele miejscowych szkół) oraz „Spotkanie pokoleń” – wieczór wspomnień przy kawie. Obecność przedstawicieli Wrocławia w Zakrzewie była doskonałą sposobnością do nawiązania nowych cennych kontaktów. W naszej patriotycznej pracy przypominającej i podkreślającej polskość Ziem Zachodnich i Północnych systematycznie łączymy siły i promujemy idee zawarte w Pięciu Prawdach Polaków spod Znaku Rodła.

Tadeusz Szczyrbak, Rodzina Rodła-Wrocław

Nr 3 (15.01.2006)